Wednesday, October 31, 2012

OKTOOBER 2012



Projekti töökohtumine Wales`s, Llandago Algkoolis 16.-20. oktoober
1. Kuna seekordne lend oli pikima ümberistumisvahega, 7 tundi Amsterdamis, siis saime võimaluse heita põgusa pilgu ka Amsterdamile. Märksõnad: kanalid, jalgrattad, puukotad, tulbid ja lilleturg…



2. Esimesel päeval Llandagos seadsime kooli saalis näitusele kõikide riikide Comeniuse loomad koos nende reisikohvri sisuga. 



3. Walesis õpitakse koolis nii inglise kui walesi keeles. Mõlemad on ka ametlikud riigikeeled. Keeleõpetuse tunnis räägitakse mõlemas keeles. Kõik mida õpitakse on lastel silma ees klassi seintel. Klassiruumis on lauad paigutatud rühmadeks. Palju tehakse rühma- ja paaristööd. Õpikuid ja töövihikuid ei kasutata. Samuti ei saa õpilased hindeid. Õhkkond koolis oli igati pingevaba. Palju pöörati tähelepanu suhtlemisoskuste arendamisele, samuti tundekasvatusele.



 4. Llandago Algkoolis õpib 91 õpilast. Kooli tulevad lapsed 4 aastaselt ja algkool lõpeb 11 aastaselt. Kool asub maalilises Wye orus. Koolimaja ise on üsna väike, kuid õues olemiseks on lastel palju võimalusi: kooliaed, kus ka lapsed teevad tööd! mänguväljakud, spordiväljak.




5. Kogu Llandago koolipere, külalised Euroopast ning lapsevanemad kogunesid kohtumise avaürituseks saali. Lapsed olid ettevalmistanud toreda kava. Ka kõik külalised tõid kaasa ühe esinemisnumbri oma keeles. 




6. Pärast avaüritust muutus saal imeruttu söögisaaliks. Kokkupandavad lauad-toolid veeretati panipaikadest välja ja kogu koolipere koos külalistega lasid toidul hea maitsta. Lõunat ei valmistata kohapeal, vaid tuuakse kohale. Lapsevanemad valivad kas koolitoidu või pakivad oma lapsele lõunasöögi kooli kaasa. Supid on pärit kahelt erinevalt õhtusöögilt. Tegemist on nimelt Wales`i rahvustoiduga, mis maitses oivaliselt – porrulaugu supp. Keda huvitab, küsige retsepti! 



7. Nagu ikka kuuluvad kohtumise programmi vaatamisväärsused. Alustasime mõne miili kaugusel asuvast Tinterni kloostrist. 



8. Llandago asub maalilises Wye orus, milles voolab samanimeline jõgi. Wye jõgi on ka piiriks Walesi ja Inglismaa vahel, nii et ka teiselt poolt jõge, Inglismaalt, käivad lapsed Llandago koolis. Näiliselt rahulikuna voolav Wye jõgi tekitas kohalikele parajat segadust, kuna tõusu tõttu lahes kerkis vee tase nii kõrgele, et ujutas üle maantee, mis liikluseks koguni suleti. Maanteeäärsete majakeste elanikud aga blokeerisid oma ukseesised liivakottidega. Majad Walesis, nagu mujalgi UK s, on armsad, hubased ja meenutavad väikseid lilledega kaetud lossikesi. Ilm oli veel mõnusalt soe +13, linnud laulsid, lilled õitsesid ja teeäärsest hekist leidsime küpseid põldmarju.   




9. The Old Station Tintern (vana raudteejaam), mis on rahva poolt valitud parimaks vabaaja veetmise kohaks. Kunagisest raudteejaamast on tehtud muuseum, mänguväljak. Meile pakuti traditsioonilist kella-viie-teed ja teekõrvast ning tehti väike ülevaade Monmouthshire maakonnas leiduvatest lossidest, kloostritest ning nendega seotud legendidest.   





KOOLIDE KÜLASTUSED:
10. Kymin View Primary School, uus 210 õpilasega algkool. Wales`s kannavad lapsed koolivormi. Iga kool valib ise millist värvi vormi nende õpilased kannavad. Nooremad lapsed 4-6 tegutsevad erinevates keskustes, vanemad õpilased õpivad rühmades. Palju on loodud võimalusi õues olemiseks, ka vihmase ilmaga. Veel hakkas Wales`i koolides silma keskkonnasõbralikkus, ka selles koolis oli süsteem vihmavee kogumiseks, mida kasutati tualeti loputusveeks.  




11. Overmonnow Primary School, 420 õpilsega algkool, milles nägime ka ainulaadset osakonda erivajadustega lastele. Õpilasi selles oli umbes 15, personali suurus üks ühele ehk iga lapsega tegeles inimene. Erivajadustega laste keskus oli varustatud väga mitmesuguste tegevusnurkadega, mattidega vooderdatud tuba, eriline valgusteraapia tuba jpm…



12. Monmouth Comprehensive School, meie mõistes keskkool, milles õpib 1600 õpilast. Sellesse kooli tulevad ka Llandago algkooli lõpetanud lapsed (11a). Koolis külalistele ringkäiku tehes tutvustas kooli juhataja, härra Davis ka oma
pedagoogilisi põhimõtteid. Kõlama jäi ........kõik mis me teeme on laste heaks, lapsed on meie tulevik, kellele siis veel  kui mitte lastele! Kõik mida me õpetame on eluks vajalik, mitte tühi teooria vaid kuidas seda mida sa õpid, saad praktiliselt elus kasutada.  Külastasime erinevaid õppetunde, õhkkond oli väga töine ja stressivaba. Igas klassis küsis Hr Davis mõnelt õpilaselt sellesama küsimuse ….. Õpilasi ei hinnata, kui küsisime õpilastelt hinnete ja hindamise kohta, saime vastuseks, et õpetajad teavad mis tasemel me oleme.
Hr Davis`l on huvitav viis kõiki oma õpilasi hästi tundma õppida. Nimelt lõunatab ta iga päev 15 õpilasega pidulikult kaetud lauas. Õppeaasta jooksul tutvub kooli juhataja pidulikus õhkkonnas nii kõigi oma kooli lastega. 



13. Wales`i pealinnas Cardiff``s tutvustati meile Walesi Rahvusliku Assamblee hoonet, Sennedd, kus kohtusime ka haridusministri hr Leighton Andrews`ga. Senatihoone on unikaalne ja eriti keskkonnasõbralik ehitis, mille sisearhitektuur meenutab hiigelpuud, mille all tähtsad mehed oma otsuseid teevad. Senatihoone on rahvale avatud, ka siis kui valitsus oma istungit peab võivad külastajad ülevalt istungit jälgida. 2006 a avatud Senatihoone on kõige energiasäästlikum valitsushoone UK s. Vihmavesi kogutakse hoone katusel suurde mahutisse ja seda kasutatakse hoone koristamisel, samuti tualettides. Hoone seinad on klaasist, tänu millele on võimalik päevavalguse maksimaalne ärakasutamine. Kütmiseks on viidud 27 toru maapõue 100 m sügavusele, ülespumbatud soojenenud vesi juhitakse peenikeste torude võrgustiku abil kiltkivist põranda alla, mis hoiab hoones konstantset temperatuuri. 



14. Mille poolest erineb UK ülejäänud Euroopast: vasakpoolne liiklus; oma raha – naelsterling ehk nael ja kaks eraldi kraani: tulikuum ja jääkülm!





15. Igal reedel korraldavad Llandago kooli  lapsed ise kogunemise, mis algas palve lugemisega. Edasi toimus sünnipäevalastele laulmine ja lapsed said kätte tähekesed, mille nad olid välja teeninud parima Walesi keele kasutamise, keskkonnasõbraliku teo, viisakuse jne...eest. Jäi silma, et kõik olid väga rahul, ka need kes midagi ei saanud. Õpetajatega hiljem vesteldes selgus, et lapsed saavad neil kiita nii palju, et keegi ei tunne ennast kõrvalejäetuna. Tõesti paistis silma laste viisakus ja väga hea käitumine. Lapsi kiideti tõesti palju: vaikse istumise, ilusa laulmise, kogunemise korraldamise eest.  Seda tehti vahetult kohe. Laitmise ja märkuste asemel kiideti  seda last, kes korrarikkuja kõrval käitus õigesti, mis pani ka ebaõigelt käituvat last oma käitumist korrigeerima. Käitumisreeglid lastele, kuidas olla hea kodanik, olid suurelt saalis kõigil silma all. Väga lühidalt ja selgelt. Palju tegeldakse tundekasvatusega: nt olen mõistev teiste tunnete suhtes; ma ei jäljenda neid, kes käituvad valesti; ma olen enda suhtes positiivne; ma pean lugu teistest inimestest ja nende varast; ma püüan hoida kõiki oma sõpru… 




16. Wales`i kohta olen kuulnud ütlemist: See on maa, mis heliseb muusikast ja et Wales`lased olevat eriti musikaalsed. Wales`i festivalil Llandago algkoolis kuulsime oma kõrvaga kui kaunilt kõlas laste laul, kusjuures ilma mingi saateta. Lauldi isegi kolmekordset kaanonit, rühmad juhatasid sisse lapsed, mitte õpetaja. Nii lapsed, õpetajad kui ka  muu personal laulsid Wales`i hümni, koolilaulu jt…õpitud laule ühislauludena nautides seda ise ja pakkudes kuulamiselamust külalistele. Lapsed olid sellel päeval riietatud rahvariietesse või sümboliseerisid Wales`i rahvussümboleid: nii võis saalis leida kollaseid nartsisse, ragbi mängijaid, punaseid draakoneid….




17. Viimasele pidulikule õhtusöögile kogunesid Llandago Milleniumi Saali nii koolipere, külakogukonna juhid, lastevanemate esindajad, samuti kogukonna pastor koos abikaasaga. Mitmekäigulise õhtusöögi vahepaladeks esitasid kõikide partnerriikide õpetajad kaasatoodud slaidiprogrammi. Seekord tutvustasime kooli juhtumisstruktuuri ja metoodilisi põhimõtteid matemaatika ja emakeele õpetamisel. Õhtu lõppes Comeniuse laulu ühislaulmisega. Tundub, et sõpradega on iga kohtumise järel üha raskem hüvasti jätta ning jäänud on veel vaid kaks kohtumist kevadel Itaalias ja Poolas. 




18. Ülo Kikk-kõrv asus teele Katalooniasse (Hispaanias) ja meie tõime endaga kaasa väikese Ciccio Itaaliast. Loodame, et talle meie juures meeldib!